Jag har lagt ut många - men inte alla - av de bouppteckningar som min nyligen avlidne broder Leif-Arne har läst och tolkat från tillgängliga officiella handlingar.
Formatet på min hemsida tillåter inte en rationell exakt uppställning, men på CD är bouppteckningarna uppställda på ett snyggare och mycket mera lättläst sätt och är mycket lika de officiella dokumenten.
Vill ni ha alla dessa Bouppteckningar kompletta och samlade på en CD kontakta sikhallan@stallhagen.se eller Sven Erik Johansson 070-121496 eller 072-7121496

ANTABELL 1805 Leif Arne Johansson

Leif Arne Johansson (1805)
född 1941-05-28 i Kråken, Nordmaling
 

Generation 1
I:1 Johan Alfred Johansson (1803)
född 1910-09-01 i Järnäs/Kråken, Nordmaling
g: 1938-12-03 i Nordmaling med
I:2 Lilly Terese Karlsson (1800)
född 1913-12-28 i Norrbyskär, Hörnefors
 

Generation 2
II:1 Per Anton Johansson (1903)
född 1879-01-25 i Järnäs/Kråken, Nordmaling
g: 1902-10-19 i Nordmaling med
II:2 Lydia Sofia Lydig (1744)
född 1880-09-26 i Järnäs/Kråken, Nordmaling
 

II:3 Karl Karlsson (1798)
född 1891-05-03 i Gala, Mo
g: 1913-03-24 i Nordmaling med
II:4 Amely Sofia Åsberg (1788)
född 1887-03-02 i Öre, Nordmaling
 

Generation 3
III:1 Johan Petter Johansson (1862)
född 1837-02-10 i Öre, Nordmaling
g: 1863-06-07 i Nordmaling med
III:2 Eva Gustava Sundin (1894)
född 1836-02-18 i Ängersjö, Nordmaling
 

III:3 Karl Jonas Lydig (1714)
född 1843-01-28 i Öre, Nordmaling
g: 1870-07-24 i Nordmaling med
III:4 Maria Karolina Skoglund (1739)
född 1842-04-08 i Aspeå, Nordmaling
 

III:5 Lars Johan Karlsson (2255)
född 1862-06-17 i Kusmark, Skellefteå lands
g: 1891-02-08 i Mo med
III:6 Brita Kristina Strömberg (2256)
född 1868-05-12 i Gala, Mo
 

III:7 Karl Åsberg Danielsson (1752)
född 1858-12-30 i Öre, Nordmaling
g: 1889-12-15 i Nordmaling med
III:8 Sofia Jonsdotter (1787)
född 1866-03-05 i Öre, Nordmaling
 

Generation 4
IV:1 Johan Petter Persson (1832)
född 1812-10-29 i Öre, Nordmaling
g: 1836-04-17 i Nordmaling med
IV:2 Anna Margareta Persdotter (1861)
född 1811-12-02 i Hallen, Nordmaling
 

IV:3 Jonas Reinhold Sundin Zakrisson (2266)
född 1810-04-22 i Sörmjöle, Umeå lands
g: 1830-10-24 i Umeå lands med
IV:4 Brita Margareta Eriksdotter (2267)
född 1807-02-14 i Ängersjö, Nordmaling
 

IV:5 Per Lydig (1711)
född 1818-01-30 i Öre, Nordmaling
g: 1842-06-02 i Nordmaling med
IV:6 Katarina Kristina Åsberg (1738)
född 1818-01-17 i Öre, Nordmaling
 

IV:7 Okänd (51673)
g: med
IV:8 Katarina Margareta Eriksdotter (5456)
född 1810-03-15 i Aspeå, Nordmaling
 

IV:9 Karl Olof Avander (1)
född 1827-12-11 i Norrböle, Skellefteå lands
g: 1860-09-29 i Skellefteå lands med
IV:10 Margareta Magdalena Marklund (2)
född 1835-09-17 i Hedesbyn, Skellefteå lands
 

IV:11 Jonas Strömberg Persson (4)
född 1838-03-03 i Österfanby, Anundsjö
g: 1860-10-28 i Anundsjö med
IV:12 Kristina Abrahamsdotter (5)
född 1833-06-08 i Västergensjö, Anundsjö
 

IV:13 Daniel Erik Åsberg (1745)
född 1816-11-10 i Öre, Nordmaling
g: 1838-12-03 i Nordmaling med
IV:14 Märta Magdalena Persdotter (1746)
född 1818-08-03 i Hallen, Nordmaling
 

IV:15 Jonas Petter Eriksson (328)
född 1821-12-11 i Robertsfors, Robertsfors
g: 1858-10-10 i Nordmaling med
IV:16 Segrid Gustava Edman (329)
född 1831-11-29 i Kallhögen, Umeå lands
 

Generation 5
V:1 Per Olofsson (1928)
född 1779-03-10 i Öre, Nordmaling
g: 1807-09-14 i Grundsunda med
V:2 Anna Elisabet Johansdotter (1929)
född 1784 i Fillingen, Grundsunda
 

V:3 Per Persson (2025)
född 1790-05-02 i Hallen, Nordmaling
g: 1810-10-14 i Nordmaling med
V:4 Katarina Isaksdotter (2027)
född 1791-10-06 i Lögdeå, Nordmaling
 

V:5 Zakris Jonsson (3260)
född 1783-09-27 i Sörmjöle, Umeå lands
g: 1806-04-13 i Piteå lands med
V:6 Sara Maria Fellenius (3261)
född 1780-08-23 i Bruket, Pajala
 

V:7 Erik Eriksson (2850)
född 1777-04-03 i Norrbyn, Nordmaling
g: 1805-06-26 i Nordmaling med
V:8 Eva Margareta Olofsdotter (10141)
född 1786-09-28 i Bäcken, Umeå lands
 

V:9 Jonas Lydig (1712)
född 1768-08-09 i Hössjö, Umeå lands
g: 1803-06-24 i Nordmaling med
V:10 Maria Magdalena Eriksdotter (1713)
född 1775-07-26 i Håknäs, Nordmaling
 

V:11 Hans Ludvig Åsberg (2271)
född 1783-11-29 i Öre, Nordmaling
g: 1816-09-21 i Nordmaling med
V:12 Brita Kristina Öberg (2272)
född 1789-03-02 i Fällfors, Nordmaling
 

V:15 Okänd (51674)
g: med
V:16 Maria Mattsdotter (3845)
född 1786-01-09 i Aspeå, Nordmaling
 

V:17 Johan Petter Avander (15)
född 1792-09-13 i Avan, Lövånger
g: 1825 i Skellefteå med
V:18 Magdalena Margareta Aronsdotter. (16)
född 1797-07-11 i Hedesbyn, Skellefteå lands
 

V:19 Lars Marklund Persson (21)
född 1795-03-31 i Östanbäcken, Skellefteå lands
g: 1819-11-21 i Skellefteå lands med
V:20 Margareta Olofsdotter (22)
född 1798-07-22 i Ersmark, Skellefteå lands
 

V:21 Per Jonsson (75)
född 1794-02-09 i Norrvästansjö, Själevad
g: 1836-10 i Anundsjö med
V:22 Brita Kristina Strömbergsson (76)
född 1802-01-20 i Bredbyn, Anundsjö
 

V:23 Abraham Abrahamsson (82)
född 1807-12-01 i Norrböle, Anundsjö
g: med
V:24 Ingeborg Persdotter (83)
född 1809-12-16 i Storborgaren, Anundsjö
 

V:25 Hans Ludvig Åsberg (2271)
född 1783-11-29 i Öre, Nordmaling
g: 1816-09-21 i Nordmaling med
V:26 Brita Kristina Öberg (2272)
född 1789-03-02 i Fällfors, Nordmaling
 

V:27 Per Persson (2025)
född 1790-05-02 i Hallen, Nordmaling
g: 1810-10-14 i Nordmaling med
V:28 Katarina Isaksdotter (2027)
född 1791-10-06 i Lögdeå, Nordmaling
 

V:29 Erik Persson (1545)
född 1783-01-03 i Vemyra?, Sollefteå?
g: 1804-12-26 i Ytterlännäs med
V:30 Katarina Eskilsdotter (1546)
född 1782-09-20 i Knäsjö, Ytterlännäs
 

V:31 Johan Edman Johansson (1559)
född 1788-08-07 i Nordanås, Åsele
g: 1816-03-25 i Bjurholm med
V:32 Sofia Magdalena Forsberg Olofsdotter (1560)
född 1792-09-28 i Brattfors, Nordmaling
 

Generation 6
VI:1 Olof Persson (2296)
född 1745-07-25 i Öre, Nordmaling
g: 1776-10-13 i Nordmaling med
VI:2 Helena Isaksdotter (2297)
född 1757-01-26 i Aspeå, Nordmaling
 

VI:3 Johan Eriksson (23417)
född 1742-01-11 i Fillingen, Grundsunda
g: 1771 i Grundsunda med
VI:4 Elisabet Andersdotter (23418)
född 1744-06-21 i Fillingen, Grundsunda
 

VI:5 Per Mikaelsson (2024)
född 1743-01-29 i Ängersjö, Nordmaling
g: 1788-05-12 i Nordmaling med
VI:6 Margareta Davidsdotter (2021)
född 1759-12-18 i Järnäs, Nordmaling
 

VI:7 Isak Andersson (3156)
född 1750-07-16 i Lögdeå, Nordmaling
g: 1773-06-24 i Nordmaling med
VI:8 Anna Olofsdotter (3157)
född 1756-03-24 i Brattfors, Nordmaling
 

VI:9 Jonas Zakrisson (3270)
född 1754-02-13 i Sörmjöle, Umeå lands
g: med
VI:10 Anna Olofsdotter (3271)
född 1758-05-08 i Sörböle, Umeå lands
 

VI:11 Anders Fellenius (83810)
född 1746-01-28 i Kengis, Pajala
g: 1772-11-01 i Råneå med
VI:12 Maria Groth (85658)
född 1752 i ??, ??
 

VI:13 Erik Jonsson (2847)
född 1745-01-13 i Ängersjö, Nordmaling
g: 1770-07-02 i Nordmaling med
VI:14 Anna Olofsdotter (2848)
född 1749-01-25 i Norrbyn, Nordmaling
 

VI:15 Olof Andersson (42842)
född 1751-03-30 i Brattby, Umeå lands
g: 1778-10-11 i Umeå lands med
VI:16 Maria Andersdotter (42843)
född 1753-07-03 i Västerhiske, Umeå lands
 

VI:17 Erik Lydig Larsson (2041)
född 1736-03 i Gräsmyr, Nordmaling
g: 1759-09-30 i Nordmaling med
VI:18 Segrid Jonsdotter (2042)
född 1739-01-29 i Ängersjö, Nordmaling
 

VI:19 Erik Jonsson (2294)
född 1752-01-18 i Håknäs, Nordmaling
g: 1774-06-26 i Nordmaling med
VI:20 Margareta Persdotter (2308)
född 1755-02-20 i Öre, Nordmaling
 

VI:21 Daniel Åsberg (2280)
född 1754-01-31 i Åsbo, Hosjö
g: 1780-10-26 i Nordmaling med
VI:22 Elisabet Katarina Schröder (2281)
född 1754-08-07 i ??, ??
 

VI:23 Erik Eriksson Öberg (3704)
född 1758-01-02 i Levar, Nordmaling
g: 1779-09-26 i Nordmaling med
VI:24 Anna Johansdotter (3705)
född 1757-01-11 i Själevad, Själevad
 

VI:31 Matts Henriksson (3348)
född 1748-11-23 i Aspeå, Nordmaling
g: 1781-11-04 i Nordmaling med
VI:32 Margareta Olofsdotter (3839)
född 1757-11-07 i Toböle, Nordmaling
 

VI:33 Olof Avander Johansson (58)
född 1761-11-25 i Önnesmark, Lövånger
g: 1791-07-03 i Lövånger med
VI:34 Brita Jonsdotter (59)
född 1762-09-25 i Mårtensboda, Lövånger
 

VI:35 Aron Johansson (69)
född 1772-02-21 i Skellefteå lands, Skellefteå lands
g: 1793. i Skellefteå. med
VI:36 Elisabet Eriksdotter (70)
född 1769-03-20 i Ragnvaldsträsk, Skellefteå lands
 

VI:37 Per Nilsson (32)
född 1762-04-11 i Ostvik 10, Skellefteå lands
g: 1790 i Skellefteå lands med
VI:38 Maria Katarina Nilsdotter (33)
född 1755-01-25 i Sämmningsgården, Skellefteå lands
 

VI:39 Olof Arvidsson (51)
född 1750-07-31 i Kusmark, Skellefteå lands
g: 1791 i Skellefteå lands med
VI:40 Katarina Margareta Johansdotter (53)
född 1764-05-13 i Storkåge, Skellefteå lands
 

VI:41 Jonas Persson (93)
född 1761-02-28 i Norrvästansjö, Själevad
g: 1793 i Själevad med
VI:42 Margareta Persdotter (94)
född 1771-05-14 i Kittsböle, Själevad
 

VI:43 Erik Strömbergsson (123)
född 1776-01-19 i Bredbyn, Anundsjö
g: 1801-10-24. i Anundsjö. med
VI:44 Brita Olofsdotter (124)
född 1780-04-30 i Bredbyn, Anundsjö
 

VI:45 Abraham Abrahamsson (203)
född 1776-11-09 i Norrböle, Anundsjö
g: 1806. i Anundsjö. med
VI:46 Kristina Zakrisdotter (202)
född 1784-06-20 i Norrböle, Anundsjö
 

VI:47 Per Andersson (288)
född 1762-01-10 i Sörflärke, Anundsjö
g: 1803-04-24 i Anundsjö med
VI:48 Magdalena Nilsdotter (289)
född 1764-01-21 i Storborgaren, Anundsjö
 

VI:49 Daniel Åsberg (2280)
född 1754-01-31 i Åsbo, Hosjö
g: 1780-10-26 i Nordmaling med
VI:50 Elisabet Katarina Schröder (2281)
född 1754-08-07 i ??, ??
 

VI:51 Erik Öberg Eriksson (3704)
född 1758-01-02 i Levar, Nordmaling
g: 1779-09-26 i Nordmaling med
VI:52 Anna Johansdotter (3705)
född 1757-01-11 i Själevad, Själevad
 

VI:53 Per Mikaelsson (2024)
född 1743-01-29 i Ängersjö, Nordmaling
g: 1788-05-12 i Nordmaling med
VI:54 Margareta Davidsdotter (2021)
född 1759-12-18 i Järnäs, Nordmaling
 

VI:55 Isak Andersson (3156)
född 1750-07-16 i Lögdeå, Nordmaling
g: 1773-06-24 i Nordmaling med
VI:56 Anna Olofsdotter (3157)
född 1756-03-24 i Brattfors, Nordmaling
 

VI:59 Eskil Olofsson (1572)
född 1736-02-14 i Knäsjö, Ytterlännäs
g: 1770-12-23. i Ytterlännäs. med
VI:60 Katarina Persdotter (1573)
född 1746-07-12 i Sel, Ytterlännäs
 

VI:61 Johan Edman Eriksson (1590)
född 1758-08-20 i Leiding, Själevad
g: 1783-11-26 i Nordmaling med
VI:62 Maria Danielsdotter (1591)
född 1763-01-27 i Bredträsk, Nordmaling
 

VI:63 Olof Forsberg Olofsson (3984)
född 1767-02-14 i Brattfors, Nordmaling
g: 1788-12-26 i Nordmaling med
VI:64 Katarina Svensdotter (3981)
född 1769-01-15 i Brattsbacka, Nordmaling
 

Generation 7
VII:1 Per Olofsson (2304)
född 1723-01-06 i Öre, Nordmaling
g: 1744-01-01 i Nordmaling med
VII:2 Brita Olofsdotter (2305)
född 1723-01-03 i Brattfors, Nordmaling
 

VII:3 Isak Persson (2775)
född 1733-03-20 i Aspeå, Nordmaling
g: 1754-12-08 i Nordmaling med
VII:4 Kristina Mattsdotter (2776)
född 1734-05-04 i Lögdeå, Nordmaling
 

VII:5 Erik Hermansson (25129)
född 1721-06-11 i Fillingen, Grundsunda
g: med
VII:6 Katarina Johansdotter (25154)
född 1705 i Eden?, Nätra?
 

VII:9 Mikael Eriksson (3000)
född 1704-03-12 i Ängersjö, Nordmaling
g: 1726 i Nordmaling med
VII:10 Brita Jakobsdotter (3001)
född 1697-12-05 i Örsbäck, Nordmaling
 

VII:11 David Svensson (2014)
född 1723-10-20 i Järnäs, Nordmaling
g: 1745-12-08 i Nordmaling med
VII:12 Katarina Persdotter (2017)
född 1727-02-17 i Hummelholm, Nordmaling
 

VII:13 Anders Andersson (3168)
född 1717-08 i Lögdeå, Nordmaling
g: 1743-11-20 i Nordmaling med
VII:14 Magdalena Isaksdotter (3169)
född 1717-11-29 i Mo, Nordmaling
 

VII:15 Olof Olofsson (3249)
född 1717-10-10 i Brattfors, Nordmaling
g: 1746-12-28 i Nordmaling med
VII:16 Kristina Henriksdotter (2181)
född 1722-11-14 i Långed, Nordmaling
 

VII:17 Zakris Johansson (3278)
född 1709 i Sörmjöle, Umeå lands
g: 1744-11-18 i Umeå lands med
VII:18 Ingrid Jonsdotter (3279)
född 1719 i Röbäck, Umeå lands
 

VII:19 Olof Olofsson (121374)
född 1732-01-01 i Flarken, Nysätra
g: 1756-10-03 i Bygdeå med
VII:20 Katarina Andersdotter (121375)
född 1726-10-09 i Klintsjön, Nysätra
 

VII:21 Anders Fellenius (104081)
född 1702-06-24 i Ljusnarberg, Nya kopparberg
g: cirka 1730 i ?? med
VII:22 Elisabet Beata Stuart (104082)
född 1708 i ??, ??
 

VII:23 Johan Groth (104091)
född cirka 1720 i Åmots bruk, Ockelbo
g: 1744-11-11 i Råneå med
VII:24 Elisabet Andersdotter (104092)
född cirka 1720 i ??, ??
 

VII:25 Jonas Jonsson (3311)
född 1704 i Djupsjö, Nordmaling
g: 1727 i Nordmaling med
VII:26 Marta Persdotter (3312)
född 1699-09 i Arnäs, Arnäs
 

VII:27 Olof Olofsson (2966)
född 1721-08-23 i Norrbyn, Nordmaling
g: 1747-01-11 i Nordmaling med
VII:28 Anna Olofsdotter (2582)
född 1724-03-22 i Brattfors, Nordmaling
 

VII:29 Anders Rasmusson (13039)
född 1720-11-01 i Lövånger, Lövånger
g: 1746-10-18 i Umeå lands med
VII:30 Katarina Olofsdotter (13040)
född 1723 i Flurkmark, Umeå lands
 

VII:31 Anders Johansson (110855)
född 1703 i Holmön, Umeå lands
g: 1731-01-24 i Umeå lands med
VII:32 Anna Svensdotter (110856)
född 1708 i Umeå lands, Umeå lands
 

VII:33 Lars Jonsson (2874)
född 1707-09-29 i Gräsmyr, Nordmaling
g: 1727 i Nordmaling med
VII:34 Beata Hansdotter (3621)
född 1708 i Solv, Österbotten
 

VII:35 Jonas Persson (3463)
född 1705-09-26 i Ängersjö, Nordmaling
g: 1727 i Nordmaling. med
VII:36 Anna Nilsdotter (3464)
född 1703-01-06 i Håknäs, Nordmaling
 

VII:37 Jonas Olofsson (2289)
född 1724-05-19 i Håknäs, Nordmaling
g: 1745-12-01 i Nordmaling med
VII:38 Maria Eriksdotter (2291)
född 1726-07-14 i Orrböle, Nordmaling
 

VII:39 Per Olofsson (2304)
född 1723-01-06 i Öre, Nordmaling
g: 1744-01-01 i Nordmaling med
VII:40 Brita Olofsdotter (2305)
född 1723-01-03 i Brattfors, Nordmaling
 

VII:41 Hans Eriksson (89581)
född 1718 i Gimsberge, Stora Tuna
g: 1734 i Vika med
VII:42 Kristina Jakobsdotter (89582)
född 1719 i Myrbo, Vika
 

VII:43 Johan Kristian Schröder (3553)
född 1725-06-05 i Gävle, Gävle
g: 1753-02-08 med
VII:44 Anna Wahlman (3554)
född 1722-06-21 i Iggesund?, Iggesunda?
 

VII:45 Erik Öberg Nilsson (3723)
född 1712-11-20 i Västra Kronören, Nordmaling
g: 1737-07-03 i Nordmaling med
VII:46 Barbro Levander Eriksdotter (3724)
född 1718-09-20 i Levar, Nordmaling
 

VII:47 Johan Norländer Nilsson (3815)
född 1731-10-16 i Själevad, Själevad
g: 1755-03-31 i Själevad med
VII:48 Katarina Mattsdotter (3816)
född 1731-05-02 i Själevad, Själevad
 

VII:61 Henrik Nilsson (1955)
född 1720-07-25 i Aspeå, Nordmaling
g: 1746-10-05 i Nordmaling med
VII:62 Maria Mattsdotter (2822)
född 1724-03-15 i Lögdeå, Nordmaling
 

VII:63 Olof Lögdin Olofsson (3854)
född 1725-10-02 i Hyngelsböle, Nordmaling
g: 1753-01-06 i Nordmaling med
VII:64 Anna Persdotter (2798)
född 1722-12-22 i Faresta, Arnäs
 

VII:65 Johan Israelsson (18810)
född 1719-03-08 i Vallen, Lövånger
g: 1746-11-23. i Lövånger. med
VII:66 Katarina Andersdotter (18811)
född 1725-04-07 i Önnesmark, Lövånger
 

VII:67 Jonas Abrahamsson (18873)
född 1738 i Bodan, Lövånger
g: 1762-05-23 i Lövånger med
VII:68 Katarina Olofsdotter (65040)
född 1738-08-23 i Vallen, Lövånger
 

VII:69 Johan Persson (12733)
född 1722 i Östanbäck, Skellefteå lands
g: 1753 i Skelefteå lands med
VII:70 Kelug Andersdotter (12734)
född 1731-08-02 i Skellefteå lands, Skellefteå lands
 

VII:71 Erik Larsson (65041)
född 1726-06-13 i Ragnvaldsträsk, Skellefteå lands
g: g med
VII:72 Brita Andersdotter (65042)
född 1728-08-19 i Myckle, Skellefteå lands
 

VII:73 Nils Larsson (39)
född 1730-03-19 i Kusmark 3, Skellefteå lands
g: 1756 i Skellefteå lands med
VII:74 Margareta Eriksdotter (40)
född 1727 i Ostvik, Skellefteå lands
 

VII:75 Nils Samuelsson (65043)
född 1713 i Degerbyn 5, Skellefteå lands
g: 1744 i Skelefteå lands med
VII:76 Märit Jonsdotter (65044)
född 1715 i Renbergsvattnet 5, Burträsk
 

VII:77 Arvid Persson (65045)
född 1705 i Ersmark, Skellefteå lands
g: 1737 i Skelefteå lands med
VII:78 Brita Olofsdotter (65046)
född 1712 i Ersmark 5, Skellefteå lands
 

VII:79 Johan Jakobsson (65047)
född 1746 i Storkåge, Skellefteå lands
g: 1762 i Skelefteå lands med
VII:80 Margareta Mikaelsdotter (65048)
född 1735 i Frostkåge, Skellefteå lands
 

VII:81 Per Jonsson (95)
född 1736-02-16 i Västeralnö, Själevad
g: 1760. med
VII:82 Brita Eriksdotter (96)
född 1738-10-05 i Norrvästansjö, Själevad
 

VII:83 Per Hansson (112)
född 1729-07-12 i Överhörnäs, Själevad
g: 1754 i Själevad. med
VII:84 Sara Jonsdotter (113)
född 1734-11-24 i Kittsböle (Smedsböle), Själevad
 

VII:85 Erik Strömberg (130)
född 1746-05-04 i Hanabäck, Själevad
g: 1769 i Anundsjö med
VII:86 Brita Kristina Hielman (131)
född 1749-03-26 i Näs, Anundsjö
 

VII:87 Olof Eriksson (157)
född 1752 i Bredbyn, Anundsjö
g: 1779. i Anungsjö. med
VII:88 Anna Mårtensdotter (158)
född 1755-04-16 i Kubbe, Anundsjö
 

VII:89 Abraham Abrahamsson (209)
född 1749 i Mellansel, Anundsjö
g: 1775 i Anundsjö med
VII:90 Katarina Eriksdotter (210)
född 1753-07-24 i Norrböle, Anundsjö
 

VII:91 Zakris Nilsson (268)
född 1751-02-10 i Norrböle, Anundsjö
g: 1769 i Anundsjö med
VII:92 Sara Olofsdotter (269)
född 1749-11-25 i Österfannby, Anundsjö
 

VII:93 Anders Andersson (296)
född 1725 i Karlskrona, Karlskrona
g: 1754-09-08 i Anundsjö med
VII:94 Märit Eriksdotter (297)
född 1723-09-14 i Ödsbyn, Anundsjö
 

VII:95 Nils Andersson (313)
född 1730-11-11 i Västerfannby, Anundsjö
g: med
VII:96 Brita Hansdotter (314)
född 1731-10-21 i Yttersel, Anundsjö
 

VII:97 Hans Eriksson (89581)
född 1718 i Gimsberge, Stora Tuna
g: 1734 i Vika med
VII:98 Kristina Jakobsdotter (89582)
född 1719 i Myrbo, Vika
 

VII:99 Johan Kristian Schröder (3553)
född 1725-06-05 i Gävle, Gävle
g: 1753-02-08 med
VII:100 Anna Wahlman (3554)
född 1722-06-21 i Iggesund?, Iggesunda?
 

VII:101 Erik Öberg Nilsson (3723)
född 1712-11-20 i Västra Kronören, Nordmaling
g: 1737-07-03 i Nordmaling med
VII:102 Barbro Levander Eriksdotter (3724)
född 1718-09-20 i Levar, Nordmaling
 

VII:103 Johan Norländer Nilsson (3815)
född 1731-10-16 i Själevad, Själevad
g: 1755-03-31 i Själevad med
VII:104 Katarina Mattsdotter (3816)
född 1731-05-02 i Själevad, Själevad
 

VII:105 Mikael Eriksson (3000)
född 1704-03-12 i Ängersjö, Nordmaling
g: 1726 i Nordmaling med
VII:106 Brita Jakobsdotter (3001)
född 1697-12-05 i Örsbäck, Nordmaling
 

VII:107 David Svensson (2014)
född 1723-10-20 i Järnäs, Nordmaling
g: 1745-12-08 i Nordmaling med
VII:108 Katarina Persdotter (2017)
född 1727-02-17 i Hummelholm, Nordmaling
 

VII:109 Anders Andersson (3168)
född 1717-08 i Lögdeå, Nordmaling
g: 1743-11-20 i Nordmaling med
VII:110 Magdalena Isaksdotter (3169)
född 1717-11-29 i Mo, Nordmaling
 

VII:111 Olof Olofsson (3249)
född 1717-10-10 i Brattfors, Nordmaling
g: 1746-12-28 i Nordmaling med
VII:112 Kristina Henriksdotter (2181)
född 1722-11-14 i Långed, Nordmaling
 

VII:117 Olof Eskilsson (1574)
född 1712 i Knäsjö, Ytterlännäs
g: cirka 1735 i Ytterlännäs med
VII:118 Dordea Eggertsdotter (1575)
född 1712 i Dal?, Ytterlännäs
 

VII:119 Per Nilsson (1585)
född 1709 i Ytterlännäs, Ytterlännäs
g: med
VII:120 Agda Hansdotter (1586)
född 1708 i Ytterlännäs, Ytterlännäs
 

VII:121 Erik Månsson (1601)
född 1730-08-08 i Leding, Själevad
g: 1752-09-27 i Själevad med
VII:122 Kristina Eriksdotter (1602)
född 1724-10-08 i Mattarbodum, Själevad
 

VII:123 Daniel Pålsson (3596)
född 1736-01-10 i Mjösjö, Nordmaling
g: 1757-12-27 i Nordmaling med
VII:124 Katarina Svensdotter (3885)
född 1731-01-20 i Järnäs, Nordmaling
 

VII:125 Olof Jonsson (3469)
född 1746-07-08 i Ängersjö, Nordmaling
g: 1766-07-20 i Nordmaling med
VII:126 Helena Olofsdotter (3983)
född 1746-07-17 i Brattfors, Nordmaling
 

VII:127 Sven Svensson (3945)
född 1733-04-14 i Järnäs, Nordmaling
g: 1757-12-28 i Nordmaling med
VII:128 Segrid Mattsdotter (3982)
född 1737-10-30 i Vångsjö, Nordmaling
 

Generation 8
VIII:1 Olof Andersson (2312)
född 1693 i Öre, Nordmaling
g: 1712 i Umeå lands? med
VIII:2 Barbro Göransdotter (2313)
född 1693-03 i Umeå lands, Umeå lands
 

VIII:3 Olof Ängerman Olofsson (2577)
född 1685-08-04 i Ängersjö, Nordmaling
g: 1711-04-23 i Nordmaling med
VIII:4 Anna Mattsdotter (2578)
född 1680 i Agnäs, Nordmaling
 

VIII:5 Per Johansson (2792)
född 1689-12-28 i Flärke, Arnäs
g: 1719-05-18 i Arnäs med
VIII:6 Elisabet Persdotter (2793)
född 1692-03-20 i Faresta, Arnäs
 

VIII:7 Matts Jonsson (2816)
född 1684 i Nykarleby, Finland
g: 1718 i Nordmaling med
VIII:8 Helena Östensdotter (2817)
född 1698 i Rönnholm, Nordmaling
 

VIII:9 Herman Eriksson (25133)
född cirka 1685 i Fillingen, Grundsunda
g: med
VIII:10 Märit Persdotter (25134)
född cirka 1685 i Stensäter, Grundsunda
 

VIII:11 Johan (25155)
född cirka 1680 i Eden?, Nätra?
VIII:17 Erik Olofsson (2587)
född cirka 1665 i Ängersjö, Nordmaling
g: cirka 1700 i Nordmaling med
VIII:18 Kristina Mikaelsdotter (3017)
född cirka 1665 i Nordmaling, Nordmaling
 

VIII:19 Jakob Larsson (3020)
född 1670 i Örsbäck, Nordmaling
g: med
VIII:20 Kristina Jakobsdotter (3021)
född 1670 i Ledusjö, Nordmaling
 

VIII:21 Sven Olofsson (2012)
född 1678-02 i Järnäs, Nordmaling
g: 1717 i Nordmaling med
VIII:22 Katarina Davidsdotter (2013)
född 1686-10-27 i Nordmaling, Nordmaling
 

VIII:23 Per Andersson (3146)
född 1702-01-19 i Mo, Nordmaling
g: 1722 i Nordmaling med
VIII:24 Anna Eriksdotter (3147)
född 1691-06-04 i Hummelholm, Nordmaling
 

VIII:25 Anders Mattsson (3172)
född 1685 i Lögdeå, Nordmaling
g: cirka 1705 i Nordmaling med
VIII:26 Anna Eriksdotter (3173)
född 1682 i Lögdeå, Nordmaling
 

VIII:27 Isak Jakobsson (3225)
född 1665 i Mo, Nordmaling
g: 1716 i Nordmaling med
VIII:28 Märit Olofsdotter (3770)
född cirka 1680 i Västra Kronören, Nordmaling
 

VIII:29 Olof Ängerman Olofsson (2577)
född 1685-08-04 i Ängersjö, Nordmaling
g: 1711-04-23 i Nordmaling med
VIII:30 Anna Mattsdotter (2578)
född 1680 i Agnäs, Nordmaling
 

VIII:31 Henrik Sigfridsson (2180)
född 1691 i Närpes, Österbotten
g: cirka 1715 i Nordmaling med
VIII:32 Brita Persdotter (2183)
född 1698 i Långed, Nordmaling
 

VIII:33 Johan Zakrisson (3293)
född 1682 i Sörmjöle, Umeå lands
g: med
VIII:34 Sara Olofsdotter (3294)
född 1680 i Umeå lands, Umeå lands
 

VIII:35 Jonas Johansson (47586)
född cirka 1680 i Umeå lands, Umeå lands
g: 1713 i Umeå lands med
VIII:36 Anna Andersdotter (47587)
född 1678 i Tavle, Umeå lands
 

VIII:37 Olof Persson (121384)
född 1702 i Flarken, Nysätra
g: 1729 med
VIII:38 Anna Olofsdotter (121385)
född 1704 i Gunsmark, Nysätra
 

VIII:39 Anders Larsson (117167)
född 1700 i Flarken, Nysätra
g: 1725 i Nysätra med
VIII:40 Maria Larsdotter (117168)
född 1708 i Klintsjön, Nysätra
 

VIII:41 Johan Fellenius (104095)
född 1658-04-10 i Fellingsbro, Fellingsbro
g: 1698-11-30 i ?? med
VIII:42 Helena Gustaviana Elvius (104096)
född 1673 i Rättvik, Rättvik
 

VIII:43 Hans Stuart (104100)
född cirka 1670 i ??, ??
g: med
VIII:44 Elisabet Örnström (104101)
född cirka 1670 i ??, ??
 

VIII:45 Johan Groth (104105)
född 1701 i ??, ??
g: med
VIII:46 Maria Jonsdotter (104106)
född 1702 i ??, ??
 

VIII:47 Anders Spegel Persson (104107)
född 1698 i ??, ??
g: med
VIII:48 Anna Nilsdotter (104108)
född cirka 1700 i Råneå, Råneå
 

VIII:49 Jonas Olofsson (3322)
född 1659 i Brattsbacka, Nordmaling
g: 1688 i Nordmaling med
VIII:50 Rakel Johansdotter (3326)
född 1663 i Movattnet, Själevad
 

VIII:51 Per Persson (50627)
född 1671-05-28 i Högbyn, Arnäs
g: med
VIII:52 Okänd (59098)
 

VIII:53 Olof Danielsson (2967)
född 1685-02-24 i Norrbyn, Nordmaling
g: 1708 i Nordmaling med
VIII:54 Kristina Göransdotter (2968)
född 1688 i Gräsmyr, Nordmaling
 

VIII:55 Olof Ängerman Olofsson (2577)
född 1685-08-04 i Ängersjö, Nordmaling
g: 1711-04-23 i Nordmaling med
VIII:56 Anna Mattsdotter (2578)
född 1680 i Agnäs, Nordmaling
 

VIII:57 Rasmus Andersson (42854)
född 1690 i Finland, Finland
g: med
VIII:58 Katarina Eriksdotter (42855)
född 1685 i Lövånger, Lövånger
 

VIII:59 Olof Nilsson (147520)
född 1699 i Stärkesmark, Umeå lands
g: 1721 i Umeå lands med
VIII:60 Ingrid Persdotter (147521)
född 1678 i Flurkmark, Umeå lands
 

VIII:61 Johan Jonsson (46729)
född cirka 1660 i Holmön, Umeå lands
g: med
VIII:62 Anna Andersdotter (171204)
född cirka 1660 i Umeå lands, Umeå lands
 

VIII:63 Sven Mosesson (47574)
född cirka 1670 i Västerhiske, Umeå lands
g: med
VIII:64 Anna Nilsdotter (47575)
född cirka 1685 i Umeå lands, Umeå lands
 

VIII:65 Jonas Larsson (2872)
född 1684-07 i Gräsmyr, Nordmaling
g: 1703 med
VIII:66 Cecilia Olofsdotter (2873)
född 1684 i Hössjö, Umeå lands
 

VIII:67 Hans Eriksson (42047)
född cirka 1675 i Solv, Österbotten
g: cirka 1700 i Finland med
VIII:68 Anna Gustavsdotter (42048)
född 1680-08 i Wörå, Finland
 

VIII:69 Per Olofsson (2588)
född 1671 i Ängersjö, Nordmaling
g: 1697 i Nordmaling med
VIII:70 Katarina Olofsdotter (3026)
född 1666 i Nordmaling, Nordmaling
 

VIII:71 Nils Persson (3476)
född 1667 i Håknäs, Nordmaling
g: med
VIII:72 Katarina Olofsdotter (2586)
född 1663 i Öre, Nordmaling
 

VIII:73 Olof Jonsson (2288)
född 1701-08 i Håknäs, Nordmaling
g: 1722 i Nordmaling med
VIII:74 Brita Tomasdotter (2278)
född 1693 i Öre, Nordmaling
 

VIII:75 Erik Eriksson (3497)
född 1694-07-13 i Armsjö, Nordmaling
g: 1720 i Nordmaling med
VIII:76 Märit Johansdotter (3498)
född 1695-08 i Orrböle, Nordmaling
 

VIII:77 Olof Andersson (2312)
född 1693 i Öre, Nordmaling
g: 1712 i Umeå lands? med
VIII:78 Barbro Göransdotter (2313)
född 1693-03 i Umeå lands, Umeå lands
 

VIII:79 Olof Ängerman Olofsson (2577)
född 1685-08-04 i Ängersjö, Nordmaling
g: 1711-04-23 i Nordmaling med
VIII:80 Anna Mattsdotter (2578)
född 1680 i Agnäs, Nordmaling
 

VIII:85 Johan Kristoffer Schröder (3559)
född cirka 1690 i Tyskland, Lybeck
g: 1725-06 i Gävle med
VIII:86 Elisabet Hammar (3560)
född 1702-09-10 i Gävle, Gävle
 

VIII:87 Johan Wahlman (3556)
född 1686 i Valbo, Valbo
g: med
VIII:88 Anna Brehmer (3557)
född cirka 1690 i Ströms Bruk?, Ströms Bruk?
 

VIII:89 Nils Olofsson (3734)
född cirka 1675 i Öresund, Nordmaling
g: cirka 1705 i Nordmaling med
VIII:90 Kristina Eriksdotter (3735)
född cirka 1685 i Könsa, Grundsunda
 

VIII:91 Erik Levander Bryngelsson (3775)
född 1687 i Levar, Nordmaling
g: cirka 1715 i Grundsunda med
VIII:92 Kristina Höjer Johansdotter (3776)
född cirka 1692 i Näs, Vibyggerå
 

VIII:93 Nils Nykommen Persson (3823)
född 1694-08-05 i Västerbacke, Själevad
g: 1717 i Själevad. med
VIII:94 Brita Persdotter (3824)
född cirka 1700 i Västerbacken, Själevad
 

VIII:95 Matts Markusson (3834)
född 1694 i Närpes, Finland
g: 1717 i Själevad med
VIII:96 Sara Olofsdotter (3835)
född 1693 i Själevad?, Själevad?
 

VIII:121 Nils Olofsson (3359)
född 1702 i Aspeå, Nordmaling
g: 1719 i Nätra med
VIII:122 Anna Henriksdotter (3360)
född cirka 1700 i Västersel, Nätra
 

VIII:123 Matts Jonsson (2816)
född 1684 i Nykarleby, Finland
g: 1718 i Nordmaling med
VIII:124 Helena Östensdotter (2817)
född 1698 i Rönnholm, Nordmaling
 

VIII:125 Olof Johansson (3868)
född 1697 i Sunnansjö, Nordmaling
g: 1720 i Nordmaling med
VIII:126 Margareta Eriksdotter (3869)
född 1691-02-03 i Nordmaling, Nordmaling
 

VIII:127 Per Johansson (2792)
född 1689-12-28 i Flärke, Arnäs
g: 1719-05-18 i Arnäs med
VIII:128 Elisabet Persdotter (2793)
född 1692-03-20 i Faresta, Arnäs
 

VIII:129 Israel Håkansson (18858)
född 1667 i Burträsk, Burträsk
g: 1698-06-19 i Lövånger med
VIII:130 Katarina Eriksdotter (18859)
född 1676 i Vallen, Lövånger
 

VIII:131 Anders Persson (18818)
född 1689 i Önnesmark, Lövånger
g: 1722-01-02 i Lövånger med
VIII:132 Anna Andersdotter (18819)
född 1699-07-23 i Kräkånger, Lövånger
 

VIII:133 Abraham Nilsson (65049)
född 1702 i Skellefteå, Skellefteå
g: 1726-12-06 i Lövånger med
VIII:134 Brita Jonsdotter (65050)
född 1708-08-06 i Hökmark 3, Lövånger
 

VIII:135 Olof Andersson (93525)
född 1711-10-05 i Västanå, Kräkånger
g: 1737 med
VIII:136 Elisabet Nyman Olofsdotter (93511)
född 1715-08-03 i Luleå, Luleå
 

VIII:137 Per Johansson (65038)
född 1684 i Ostvik, Skellefteå lands
g: g med
VIII:138 Barbro Mosesdotter (65039)
född 1689 i Ursviken, Skellefteå lands
 

VIII:139 Anders Andersson (92895)
född 1692 i Östanbäck 2, Skellefteå lands
g: 1725 i Skellefteå lands med
VIII:140 Brita Andersdotter (121097)
född 1691 i Ostvik, Skellefteå lands
 

VIII:141 Lars Eriksson (201241)
född 1691 i Skråmträsk, Skellefteå lands
g: med
VIII:142 Elisabet Eriksdotter (201242)
född 1691 i Skellefteå lands?, Skellefteå lands?
 

VIII:143 Anders Larsson (65055)
född 1702 i Myckle, Skellefteå lands
g: 1727 i Burträsk med
VIII:144 Sara Samuelsdotter (65056)
född 1707 i Degerbyn 5, Skellefteå lands
 

VIII:145 Lars Persson (56)
född 1702 i Kusmark, Skellefteå lands
g: cirka 1725 i Skellefteå lands med
VIII:146 Katarina Persdotter (57)
född 1704 i Kusmark 3, Skellefteå lands
 

VIII:147 Erik Hansson (41)
född 1692 i Ostvik, Skellefteå lands
g: cirka 1715 i Skellefteå med
VIII:148 Elisabet Larsdotter (44)
född 1689 i Skellefteå lands, Skellefteå lands
 

VIII:149 Samuel Larsson (65058)
född 1661 i Degerbyn 5, Skellefteå lands
g: med
VIII:150 Margareta Mattsdotter (65059)
född 1665 i Degerbyn 5, Skellefteå lands
 

VIII:153 Per Arvidsson (65061)
född 1685 i Ersmark, Skellefteå lands
g: cirka 1703 i Skelefteå lands med
VIII:154 Johansdotter (65062)
född 1703 i Ersmark 11, Skellefteå lands
 

VIII:155 Olof Andersson (65063)
född 1665 i Ersmark 5, Skellefteå lands
g: 1710 i Skelefteå lands med
VIII:156 Magdalena Eriksdotter (65064)
född 1670 i Skellefteå lands, Skellefteå lands
 

VIII:157 Jakob Jakobsson (65065)
född 1706 i Storkåge, Skellefteå lands
g: 1740 i Skellefteå lands med
VIII:158 Margareta Andersdotter (65066)
född 1701 i Storkåge 8, Skellefteå lands
 

VIII:159 Mikael Bäck Olofsson (65067)
född 1703 i Skellefteå lands, Skellefteå lands
g: 1727 i Skelefteå lands med
VIII:160 Cecilia Hermansdotter (65068)
född 1703 i Skellefteå lands, Skellefteå lands
 

VIII:161 Jonas Johansson (97)
född 1703-03-12 i Västeralnö, Själevad
g: 1728-12-29 i Arnäs med
VIII:162 Kristina Persdotter (98)
född 1708-01-19 i Norrbynge, Arnäs
 

VIII:163 Erik Johansson (104)
född 1711-04-11 i Högland, Arnäs
g: 1738. i Själevad. med
VIII:164 Barbro Olofsdotter (105)
född 1715-03-20 i Norrvästansjö, Själevad
 

VIII:165 Hans Eriksson (114)
född 1683-11-25 i Överhörnäs, Själevad
g: 1719. i Själevad. med
VIII:166 Margareta Johansdotter (115)
född cirka 1691 i Hanabäck, Själevad
 

VIII:167 Jonas Gröning Olofsson (121)
född 1710 i Gala, Själevad
g: 1732. i Själevad eller MO. med
VIII:168 Kristina Johansdotter (122)
född 1713-02-12 i Överhörnäs, Själevad
 

VIII:169 Per Olofsson (139)
född 1710-07-31 i Västerås, Själevad
g: 1732 i Själevad med
VIII:170 Katarina Eriksdotter (140)
född 1704-04-24 i Sund, Själevad
 

VIII:171 David Hielman (145)
född 1700-02-04 i Wilmarstrand,Finland, Wilmarstrand,Finland
g: 1736-03-04 i Bjärtrå med
VIII:172 Anna Margareta Barck (146)
född 1711-12-21 i Sollefteå, Sollefteå
 

VIII:173 Erik Persson (159)
född 1703 i Bredbyn, Anundsjö
g: 1739 i Anundsjö med
VIII:174 Brita Kristoffersdotter (160)
född 1710-07-08 i Önskan, Anundsjö
 

VIII:175 Mårten Olofsson (163)
född 1727 i Kubbe, Anundsjö
g: 1750 i Anundsjö med
VIII:176 Ingeborg Olofsdotter (164)
född 1730 i Norrflärke, Anundsjö
 

VIII:177 Abraham Olofsson (211)
född 1713 i Mellansel, Anundsjö
g: 1738 i Anundsjö med
VIII:178 Märit Svensdotter (212)
född 1714 i Yttersel, Anundsjö
 

VIII:179 Erik Svensson (225)
född 1707-04-05 i Norrböle, Anundsjö
g: 1733 i Anundsjö med
VIII:180 Anna Eriksdotter (226)
född 1711-01-28 i Norrmesunda, Anundsjö
 

VIII:181 Nils Olofsson (270)
född 1725-08-04 i Norrmesunda, Anundsjö
g: 1748 i Anundsjö med
VIII:182 Kristina Persdotter (271)
född 1710-02-04 i Norrböle, Anundsjö
 

VIII:183 Olof Eriksson (280)
född 1721-05-27 i Norrmesunda, Anundsjö
g: med
VIII:184 Sara Olofsdotter (281)
född 1722 i Österfannby 3:1, Anundsjö
 

VIII:187 Erik Larsson (248272)
född 1688-02-01 i Ödsbyn, Anundsjö
g: 1721 i Anundsjö med
VIII:188 Ingeborg Persdotter (299)
född 1692-04-12 i Hädanberget, Anundsjö
 

VIII:189 Anders Nilsson (315)
född 1705-01-20 i Västerfannby, Anundsjö
g: 1729-12-27 i Anundsjö med
VIII:190 Margareta Olofsdotter (316)
född 1708-04-19 i Kubbe, Anundsjö
 

VIII:191 Hans Svensson (321)
född 1705 i Skureå, Sidensjö
g: 1730 i Anundsjö med
VIII:192 Magdalena Persdotter (322)
född 1707-06-09 i Yttersel, Anundsjö
 

VIII:197 Johan Kristoffer Schröder (3559)
född cirka 1690 i Tyskland, Lybeck
g: 1725-06 i Gävle med
VIII:198 Elisabet Hammar (3560)
född 1702-09-10 i Gävle, Gävle
 

VIII:199 Johan Wahlman (3556)
född 1686 i Valbo, Valbo
g: med
VIII:200 Anna Brehmer (3557)
född cirka 1690 i Ströms Bruk?, Ströms Bruk?
 

VIII:201 Nils Olofsson (3734)
född cirka 1675 i Öresund, Nordmaling
g: cirka 1705 i Nordmaling med
VIII:202 Kristina Eriksdotter (3735)
född cirka 1685 i Könsa, Grundsunda
 

VIII:203 Erik Levander Bryngelsson (3775)
född 1687 i Levar, Nordmaling
g: cirka 1715 i Grundsunda med
VIII:204 Kristina Höjer Johansdotter (3776)
född cirka 1692 i Näs, Vibyggerå
 

VIII:205 Nils Nykommen Persson (3823)
född 1694-08-05 i Västerbacke, Själevad
g: 1717 i Själevad. med
VIII:206 Brita Persdotter (3824)
född cirka 1700 i Västerbacken, Själevad
 

VIII:207 Matts Markusson (3834)
född 1694 i Närpes, Finland
g: 1717 i Själevad med
VIII:208 Sara Olofsdotter (3835)
född 1693 i Själevad?, Själevad?
 

VIII:209 Erik Olofsson (2587)
född cirka 1665 i Ängersjö, Nordmaling
g: cirka 1700 i Nordmaling med
VIII:210 Kristina Mikaelsdotter (3017)
född cirka 1665 i Nordmaling, Nordmaling
 

VIII:211 Jakob Larsson (3020)
född 1670 i Örsbäck, Nordmaling
g: med
VIII:212 Kristina Jakobsdotter (3021)
född 1670 i Ledusjö, Nordmaling
 

VIII:213 Sven Olofsson (2012)
född 1678-02 i Järnäs, Nordmaling
g: 1717 i Nordmaling med
VIII:214 Katarina Davidsdotter (2013)
född 1686-10-27 i Nordmaling, Nordmaling
 

VIII:215 Per Andersson (3146)
född 1702-01-19 i Mo, Nordmaling
g: 1722 i Nordmaling med
VIII:216 Anna Eriksdotter (3147)
född 1691-06-04 i Hummelholm, Nordmaling
 

VIII:217 Anders Mattsson (3172)
född 1685 i Lögdeå, Nordmaling
g: cirka 1705 i Nordmaling med
VIII:218 Anna Eriksdotter (3173)
född 1682 i Lögdeå, Nordmaling
 

VIII:219 Isak Jakobsson (3225)
född 1665 i Mo, Nordmaling
g: 1716 i Nordmaling med
VIII:220 Märit Olofsdotter (3770)
född cirka 1680 i Västra Kronören, Nordmaling
 

VIII:221 Olof Ängerman Olofsson (2577)
född 1685-08-04 i Ängersjö, Nordmaling
g: 1711-04-23 i Nordmaling med
VIII:222 Anna Mattsdotter (2578)
född 1680 i Agnäs, Nordmaling
 

VIII:223 Henrik Sigfridsson (2180)
född 1691 i Närpes, Österbotten
g: cirka 1715 i Nordmaling med
VIII:224 Brita Persdotter (2183)
född 1698 i Långed, Nordmaling
 

VIII:233 Eskil Andersson (1580)
född cirka 1670 i Knäsjö, Ytterlännäs
g: cirka 1700 i Ytterlännäs med
VIII:234 Ingeborg Olofsdotter (1581)
född 1667 i ??, ??
 

VIII:241 Måns Johansson (1624)
född 1700-08-05 i Gideå, Själevad
g: 1721 i Själevad med
VIII:242 Katarina Eriksdotter (1625)
född 1693-11-25 i Västergidsjö, Själevad
 

VIII:243 Erik Kristoffersson (1611)
född 1683 i Rössjö, Sidensjö
g: 1708-06-14 i Arnäs med
VIII:244 Katarina Andersdotter (1612)
född 1683-09-30 i Rullböle, Arnäs
 

VIII:245 Pål Danielsson (3898)
född 1714-11-28 i Nordsjö, Arnäs
g: 1732-12-27 i Nordmaling med
VIII:246 Katarina Mattsdotter (3899)
född 1716-08-19 i Mjösjö, Nordmaling
 

VIII:247 Sven Svensson (3940)
född 1703-05-18 i Hädanberg 6:1, Anundsjö
g: 1727-04-27 i Anundsjö med
VIII:248 Katarina Eriksdotter (3941)
född 1702-03-16 i Brandkäl, Anundsjö
 

VIII:249 Jonas Persson (3463)
född 1705-09-26 i Ängersjö, Nordmaling
g: 1727 i Nordmaling. med
VIII:250 Anna Nilsdotter (3464)
född 1703-01-06 i Håknäs, Nordmaling
 

VIII:251 Olof Östensson (4014)
född 1714-01-26 i Brattfors, Nordmaling
g: 1743-12-28 i Nordmaling med
VIII:252 Katarina Olofsdotter (4015)
född 1711-08-24 i Lögdeå, Nordmaling
 

VIII:253 Sven Svensson (3940)
född 1703-05-18 i Hädanberg 6:1, Anundsjö
g: 1727-04-27 i Anundsjö med
VIII:254 Katarina Eriksdotter (3941)
född 1702-03-16 i Brandkäl, Anundsjö
 

VIII:255 Matts Persson (2730)
född 1713-01-05 i Nyåker, Nordmaling
g: 1736-10-28 i Nordmaling med
VIII:256 Margareta Mattsdotter (4042)
född 1713-02-17 i Orrböle, Nordmaling

Generation 9

Olof Andersson  (2912)
född 1654 Umeå lands

Erik Hammar  (3562)
född 1665 Gävle
gift med
Kristina Grooth  (3563)
född 1665-05-18 Säter